День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України встановлено Указом Президента України № 621/2019 від 23 серпня 2019 року
В новітній історії України стає все більше визначних дат, що пов’язані з трагічними подіями національно-визвольної боротьби українського народу, яка триває уже століттями. Одна з таких – Іловайська трагедія, що стала концентрацією болю і втрат українців та лицемірства і підлості наших російських ворогів. Цьогоріч ми відзначаємо її 10 річницю.
То був серпень 2014 року. На Донбасі, біля міста Іловайськ розгорнулась одна з найстрашніших битв тієї війни. 18 серпня в результаті запеклих боїв українські військовики, що значною частиною складалися з добровольчих батальйонів, увійшли в Іловайськ і взяли під контроль частину міста. Однак 23‒24 серпня у тил українського угрупування з території РФ зайшли значні сили регулярних російських військ. Через цей фактор, а також дезертирство окремих українських підрозділів, іловайське угрупування українських захисників опинилося в повному оточенні ворожих військових формувань.
У ніч з 28 на 29 серпня В.Путін звернувся до своїх псів «сил ополчення» із закликом відкрити гуманітарний коридор для виходу оточених українських військових. Вихід розпочався 29 серпня о 8:15 годин. Наші захисники організованими колонами почали рух із міста за попередньо домовленими з російською стороною маршрутами. Перші колони безперешкодно минули російські укріплені позиції, проте через деякий час ворог відкрив вогонь, розстрілявши наші колони на марші.
Тоді українська армія втратила 366 своїх героїв, 429 воїнів отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 наших захисників потрапили у полон.
Підступність, брехливість та кровожерливість ворога, який по всіх усюдах кричав «настамнет!» спонукало українську сторону погодитися на умови Мінського перемир’я, підписаного 5 вересня 2014 року в білоруській столиці, що стало переломним моментом війни на сході України.
Для українців бої під Іловайськом стали, з однієї сторони, величезною трагедією, а з іншої, вони сприймаються як величезний подвиг людей, які відважно стали на захист України, хоча більшість з яких не були професійними військовими.
Указом Президента України № 621/2019 від 23 серпня 2019 року встановлено День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, який відзначається щорічно 29 серпня.
Тож сьогодні ми згадуємо не лише тих, хто загинув в Іловайській трагедії, а й десятки тисяч полеглих захисників і захисниць України в сучасній російсько-українській війні. Своїми звитягами вони продовжили бойовий стрій численних поколінь борців за волю і державну самостійність України — від козаків Запорізької Січі, українського воїнства доби Богдана Хмельницького та Івана Мазепи до бійців Армії УНР та Галицької армії ЗУНР, Антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни і УПА. Це воїнство мужньо здобувало героїчні перемоги і віддавало життя за українську землю.
Схиляємо голови перед подвигом усіх захисників України!
Шануємо пам'ять про загиблих!
«