Фото опублікував Леонід Булава у спільноті «Стара Полтава»
0 Анастасія Чайковська12 квітня 2025, 11:04
Власників старовинної будівлі готелю на вул. Соборності, 19 у Полтаві зобовʼязали укласти охоронний договір на памʼятку.
Будівлю, де колись працював готель «Театральний», не можна привести до руйнування чи перебудов, вважає Полтавський окружний адміністративний суд. Як відомо з рішення суду від 7 квітня, власників зобовʼязали укласти охоронний договір на памʼятку.
Власниками будівлі є ТОВ «ПАФ Гарант», «ТВК Крайт» та акціонерне товариство «Полтава-Банк». Як представники юросіб повідомили суду, вони не проти укласти охоронний договір на памʼятку. При цьому, відповідачі заявили, що це неможливо, адже на будівлю немає облікових документів. Їх мала виготовити Полтавська міська рада.
Попри це, полтавська прокуратура наполягла на укладення охоронного договору. У суді прокурор пояснив, що це в інтересах держави, щоб вберегти автентичність будівлі на вул. Соборності, 19. Збереження просторової композиції та оздоби – необхідність для Полтави.
Аби власники не могли перебувати споруду, необхідний охоронний договір, що також містить:
- акт технічного стану пам`ятки;
- опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам`ятки;
- технічний паспорт;
- план пам`ятки чи її частини у масштабі 1:100, 1:200 (можуть бути у складі технічного паспорта);
- план території пам`ятки;
- паспорт пам`ятки.
Власники будівлі мали підписати охоронний договір за місяць після її придбання, проте цього не зробили, повідомив суд.
«Дійсно, на Департамент культури, молоді та сім`ї Полтавської міської ради покладений обов`язок з виготовлення облікових документів, проте до їхнього складу не входять документи, які мали подати відповідачі для укладення договору», – йдеться в ухвалі.
Суд став на захист колишнього готелю і вирішив, що власники повіинні укласти угоду для захисту памʼятки навіть без облікової документації.
Готель «Театральний»: що раніше було у памʼятці
На вул. Соборності, 19 розташований Будинок державного банку у Полтаві. Споруджений у 1897 році за проєктом архітектора Олександра Ширшова у стильових формах французького ренесансу, повідомляє «Полтава історична».
Будинок мурований, двоповерховий, з цокольним поверхом і Г-подібний у плані. На фасадах поверхи розділили горизонтальними поясками. Витягнуті вікна 1-го поверху з облаштовані підвіконними карнизами облямовані наличниками простого профілю. А ось вікна 2-го поверху мають сандрики з трикутними та лучковими фронтонами. Стіни завершили карнизом з модульйонами.
Фото опублікував Леонід Булава у спільноті «Стара Полтава»
Після окупації Полтави більшовиками, упродовж 1917-1937 років його використовували профспілкові організації. У 1937 році добудували крило будівлі, де працював обком Компартії України. Під час Другої світової війни будівлю пошкодили німецькі війська.
На світлині перехрестя вулиць Стрітенської і Соборності Фото зі «Старої Полтави»
У 1952 році споруду відновили і використовували як готель «Театральний». Нині частина будівлі використовується комерційними банками.
Неподалік цієї памʼятки розташований будинок з ножицями. ЗМІСТ публікував кілька кадрів зсередини, щоб показати, який вигляд мають кімнати будинку з ножицями станом на лютий 2025 року.
У приміщенні збереглися старі меблі від колишніх власників. Частково у будівлі замінили вікна: деякі кімнати мають металопластикові та, ймовірно, використовуються людьми. У будівлі зʼявляється сміття від тимчасових «відвідувачів».