Олександр Крупа з дружиною Катериною (фото Тетяни Крупи)
Олександр Крупа, син Тетяни Крупи, яка зараз перебуває під вартою у київському СІЗО за підозрою у незаконному збагаченні, почав активно позбуватись бізнесу. Про це йдеться у розслідуванні видання NGL Media
Зокрема, Крупа уже продав дві будівельні компанії “Вест-Естейт” і “Естейт Плюс”. Перша компанія, до слова, зараз будує великий житловий комплекс Argo біля озера на півночі Хмельницького.
Журналісти розслідували родинний бізнес Круп і виявили, що усі члени є успішними бізнесменами, цитує УП.
У цьому контексті варто згадати реакцію Міністерства охорони здоров’я після затримання Тетяни Крупи. Заступник міністра Сергій Дубров заявив, що Хмельницька область є лідером за кількістю скарг на роботу МСЕКів, а міністр Віктор Ляшко заявив, що МОЗ направляло перевірку, аби розібратись з цим питанням. Проте у відповіді на запит NGL.media міністерство не повідомило про результати цієї перевірки, зауваживши лише, що усі скарги передали до департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОВА.
У цьому департаменті NGL.media повідомили, що лише за 2022-2023 роки отримали 384 скарги щодо роботи обласної МСЕК, але не могли з цим нічого вдіяти, бо «проведення перевірок не належить до повноважень департаменту».
Зокрема, останні 8 років Тетяна, Володимир (чоловік) та Олександр (син) Крупи є власниками компанії “Солар-Інвест”, яка займається альтернативною енергетикою (виробництво електроенергії сонячними панелями).
37-річна Катерина Крупа, дружина Олександра, до 2022 року працювала у Центрально-західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції. До того вона працювала в управлінні праці та соціального захисту Хмельницької міськради.
Згідно з декларацією, у 2022 році її річна зарплата склала 21,5 тис. грн, а у 2020 році лише 795 грн. Ймовірно, це зумовлено декретною відпусткою, адже в цей період вона народила доньку і почала активно займатись бізнесом – вона просувала родинний бізнес з продажу сирів.
У квітні 2023 року Катерина Крупа разом зі своїм чоловіком Олександром та хмельницьким підприємцем Андрієм Кримінським стала засновницею польської компанії Novis Food, зареєстрованої у Вроцлаві.
Крім того, на державних посадах працювала і трохи дальша родина – 37-річний Євген Трояновський та 38-річний Сергій Бомок – племінники Круп. Останній працював раніше разом зі своєю тіткою в обласному МСЕК. Зараз обіймає посаду заступника директора Хмельницького обласного серцево-судинного центру з економічних питань. Він також мав спільну нерухомість з родиною Круп, а його брат Андрій Бомок є давнім бізнес-партнером Катерини і Олександра Круп.
Загалом у Круп та їхніх родичів багато земельних ділянок – майже 63 га. Частину цієї землі у них орендують великі фермерські господарства, на інших встановлені сонячні панелі “Солар-Інвест”.
Видання позначило об’єкти нерухомості сім’ї Круп на карті.
Подарунки, «Олег МСЕК» і «Олег Бронь»
Аналізуючи нерухомість цієї сім’ї, NGL.media помітили одну цікаву деталь. Володимир Крупа, батько сім’ї, має спільну нерухомість – житловий будинок на 64 м2 – з дільничним поліцейським з Теофіполя Олегом Федоруком та його дружиною Оленою. Будинок розташований у селі Волиця за 80 км від Хмельницького на ділянці, що також належить Федоруку.
48-річний Олег Федорук нас зацікавив, бо його можна вважати земельним магнатом: разом з дружиною та сином він накопичив майже 100 (!) гектарів землі у Хмельницькій області, а це навіть більше, ніж у Крупів. При цьому частину землі він здає в оренду тим ж агропідприємствам, що і Крупи. Погодьтесь, для рядового поліцейського – це неабиякий успіх.лег Федорук (фотоархів)
І другий цікавий факт – за даними Getcontact, люди іноді записують поліцейського Федорука у телефонній книзі як «Олег МСЕК», «Олег Федорук Теофіполь Броня» та «Олег Бронь». Нетипові нікнейми для працівника поліції.
«Ви що смієтеся чи що? Не маю з цим нічого спільного…Я в міру своїх обов’язків виставляю в розшук осіб, які уникають служби. Військкомат надає інформацію, а ми її виставляємо. Потім [розшукувані] до мене дзвонять і питають, що зробити, щоб знятися з розшуку. Я кажу – прийти у військкомат. Потім вже військкомат цим всім займається… Я їх всіх від свого імені вношу в розшук, то хтось міг так позаписувати», – припускає Олег Федорук.
«[Володимир Крупа] просто поставив на моїй ділянці сонячні панелі», – пояснив поліцейський наявність спільного майна з Крупою-старшим і сказав, що вони відтоді товаришують. Хороші стосунки підкріплюються і тим фактом, що у 2022 році син Федорука подарував Володимиру Крупі подарунок на 32 тис. грн.
Незабаром після розмови з журналісткою NGL.media Олег Федорук перетелефонував, аби дізнатись, хто саме записав його як «Олег Бронь» та «Олег МСЕК». Ми не змогли допомогти поліцейському, але поділяємо його здивування. І не лише через такі записи у телефонах інших людей, але й через нетипову кількість нерухомості як для дільничного поліцейського. Але це вже дещо інша історія.
Володимир Крупа і його син Олександр Крупа кілька разів декларували «подарунки у негрошовій формі» на досить великі суми. Наприклад, у 2020 році Олександр отримав подарунок на 74,6 тис. грн від Людмили Гоми, керівниці сільськогосподарського ТОВ «Агрокорм» у Віньківцях. Сконтактуватись з 86-річною Людмилою Гомою NGL.media не вдалося, а її син Сергій доволі емоційно відреагував на телефонний дзвінок. «Залиште цих Крупів вже в спокої! Не актуальна вже інформація», – сказав він.
Не захотів говорити про свої стосунки з Крупами і колишній очільник Красилівського районного ТЦК, підприємець Юрій Кука, який ще у 2021 році зробив Володимиру подарунок на 73,5 тис. грн.
Що чекає на Крупів?
Зараз Тетяна Крупа перебуває у київському СІЗО, очікуючи на завершення розслідування та винесення вироку. Вона може вийти на свободу, якщо за неї внесуть 500 млн грн застави, але буде зобов’язана залишатись в Україні.
Наразі Тетяні Крупі оголосили підозру лише за статтею 368-5 ККУ про незаконне збагачення, за якою їй загрожує від 5 до 10 років ув’язнення. За версією слідства, виявлені у неї активи на 137 млн грн перевищують законні доходи. Окрім того, судячи з того, що вдома у Крупи знайшли підроблені медичні довідки та списки пацієнтів з фіктивними діагнозами, їй ще можуть оголосити підозру в хабарництві та фальсифікації документів. Це б збільшило шанси на жорсткіше покарання, хоч і це ще не факт.
До слова, про збагачення. Національне агентство з питань протидії корупції (НАЗК) перевірило декларації Тетяни Крупи та її невістки Катерини Крупи за 2023 рік і не знайшло ознак незаконного збагачення. На перевірці досі перебуває декларація Володимира Крупи за 2021 рік.
Загалом корупційні злочини в Україні вкрай рідко закінчуються реальним тюремним покаранням для фігурантів. Зазвичай винуватцям призначають штрафи або іспитовий термін. Нещодавно «Економічна правда» показала цю тенденцію саме на прикладі корупційних справ щодо працівників МСЕК, підтвердивши гіпотезу, що корупція у цих установах справді може бути зумовлена, серед іншого, і відсутністю реальних покарань.
Тетяна і Володимир Крупи, а також їхній син Олександр з дружиною Катериною живуть у житловому комплексі на вулиці Парковій (Фото NGL.media)
Утім, дива таки іноді трапляються. Як згадана на початку історія з екс-керівником Хмельницької міської МСЕК Любомиром Зав’яльцем. За невеликий за нинішніми мірками хабар (700 доларів), він зрештою отримав реальний тюремний вирок. Але на відміну від Тетяни Крупи, його «зловили за руку» під час отримання хабара. Тому довести його провину довести було простіше.
Олександр Крупа, син Тетяни, наразі не отримав офіційну підозру, хоч ДБР відкрито говорило про його причетність до незаконного збагачення сім’ї.
Ще однією проблемою у справі Круп може стати відсутність свідків, які б могли підтвердити, що вона контролювала корупційні схеми у МСЕК. Усі працівники установи, з якими спілкувалася NGL.media, налаштовані захищати свою керівницю. Хоча, можливо, нещодавнє затримання хмельницьких лікарів, які фальсифікували довідки про інвалідність, якимось чином пришвидшить перебіг справи. У будь-якому разі слідчим доведеться добряче попітніти, аби ця резонансна історія не опинилась у папці «Зависло в повітрі», де і так вже майже не залишилось місця.
Видання нагадує, що у квартирі і робочому кабінеті Тетяни Крупи виявили готівкою у різних валютах понад 164 млн грн.
В ході розслідування фактів незаконного оформлення інвалідності чоловікам-ухилянтам правоохоронці провели санкціоновані обшуки у службових кабінетах та за місцем проживання керівниці обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи.
У керівниці МСЕК в робочому кабінеті було виявлено 100 тис доларів США, медичні документи з ознаками підроблення, а також списки “ухилянтів” із прізвищами та фіктивними діагнозами.
Крім того, вдома у посадовиці вилучили 5 млн 244 тис доларів США, 300 тис євро, понад 5 млн грн, брендові прикраси, а також документи, які можуть вказувати на відмивання грошей через різні бізнес-проєкти.
Під час проведення слідчих дій керівниця МСЕК намагалась позбутися частини грошей, викинувши через вікно дві сумки з пів мільйоном доларів США.
Джерело