Скріншот відео
Завдяки спецоперації Головного управління розвідки Міноборони “Синиця”, коли російський пілот перегнав бойовий гелікоптер Мі-8 разом з усім екіпажем до України, вдалося отримати багато цінної інформації.
Про це представник ГУР Андрій Юсов сказав на пресконференції у Media Center Ukraine – Ukrinform, пише Суспільне.
За словами Юсова, спецоперація ГУР спричинила резонанс не тільки в Україні, а й поза її межами.
“Це справді надважлива та надскладна операція, яка має принципове значення для сил безпеки та оборони, а також матиме довготривалі наслідки для держави-агресора, для її морально-психологічного стану, а також для його сектора безпеки та оборони. Адже внаслідок операції вдалося отримати надзвичайно важливу інформацію про авіацію та багато інших деталей, які нам допоможуть захищати наше небо та знищувати ворога”, — сказав Юсов.
Як розповів Юсов, це була складна комплексна робота спільно з Нацполіцією та ЗСУ. На неї пішло декілька місяців. Зокрема, за його словами, українські спецслужби ретельно перевірили 28-річного російського пілота, який перегнав російський бойовий гелікоптер Мі-8 разом з усім екіпажем до України. Йдеться про Максима Кузьмінова з 319-го окремого вертолітного полку армійської авіації РФ в/ч 13984 із пунктом постійної дислокації у приморському краї РФ.
Скріншот відео
“Коли офіційно Україна закликає росіян переходити на наш бік разом із технікою — це ж не пропаганда. Це ж не брехня. Це правда. І ось ми бачимо наочно реалізацію цього проєкту. Звичайно, увесь комплекс заходів абсолютно різноманітних вжитий для того, щоб пересвідчитися, що мова йде не про ворожу гру, не про контргру, а про реалізацію нашої операції та про справжні наміри пілота з того боку”, — пояснив Юсов.
Він додав, що Кузьмінов отримає передбачену законом винагороду за добровільно передану Збройним Силам України придатну для застосування бойову техніку РФ. А також отримає нові документи та захист.
“Максим зараз вільна людина у вільній країні. Наскільки відомо, у нього є намір долучитися до сектору безпеки та оборони України і надалі протидіяти російській військовій агресії у війні. Але насамперед, це його рішення. Рішення людини, яка зробила свій свідомий вибір”, — сказав Юсов.
Що розповів російський пілот
Пілот розповів, що він сам вийшов на контакт із українською стороною. Йому запропонували безпеку для нього та родини, виплати та нові документи. За словами Кузьмінова, батьки одразу підтримали його рішення. Нині родина пілота перебуває в Україні.
“Я пілот гелікоптера Мі-8. Гелікоптер транспортний, виконує різні задачі щодо транспортування особового складу, вантажів, техніки. Я з дитинства любив літати, з 5 років. Дід у мене Заслужений льотчик Російської Федерації”, — розповів Кузьмінов.
За його словами, для себе він вирішив, що війна РФ в Україні — це воєнний злочин, в якому він не буде брати участі. Кузьмінов пояснив, що на території РФ під час повномасштабної війни займався перевезенням військ або вантажів. Він додав, що не завдавав ударів по об’єктах в Україні.
“Так, у мене в Росії залишився літак, відносно непогана зарплата, дві квартири, майже пенсія — мене багато що, по суті, там тримало. Але для мене це неважливо. Для мене головне не брати участь у цьому”, — сказав пілот.
Він розповів, що був підписаний на сторінки ГУР.
“Там під постами були контакти. Я звернувся, ми створили секретний чат і почали переписку. Ніхто мені не нав’язував рішення, це було моє рішення. Ніхто мене ні в чому не докоряв. Ми пів року будували маршрути, думали як краще, як безпечніше. І власне 9-го серпня стався переліт. У мене відбулася заявка на виліт. Тобто я не просто викрав гелікоптер, а офіційно його прогнав із точки А в точку Б”, — сказав Кузьмінов.
За його словами, точка посадки була спланована заздалегідь.
“О 16:30 у мене був виліт. Зліт був із аеродрому Курськ до Харківської області, приблизно 20 кілометрів від кордону. В районі населеного пункту Шебекіно я летів на гранично низькій висоті: 5-10 метрів в режимі “радіомовчання”. Під час перетину кордону по мені почали вести вогонь: хто його вів, я сказати не можу, але здогадуюсь, що це російська сторона. І я був поранений в ногу зі стрілецької зброї”, — розповів пілот.
Він додав, що відлетів від кордону і здійснив посадку у визначеному місці. З ним було 2 члени екіпажу, зброї у них не було, оскільки льотчики у нас літають без зброї.
“Ніхто мені зміг мені чинити опір, тому що у штурмана немає навичок пілотування гелікоптером. Я хлопців заспокоював, сказав що все буде добре, тут живуть хороші люди. Але вони почали боятися, дещо агресивно себе поводити. Вибігли з гелікоптера в сторону кордону, і подальша доля мені була невідома, але як йшлося у ЗМІ, можливо, їх ліквідували”, — сказав пілот.
Він додав, що не виключає того, що у майбутньому може розглянути можливість переїзду разом із батьками до однієї з країн Європи.
“Що стосується переїзду в Європу, є така можливість. Я обов’язково над цим подумаю. Насправді відкрито багато шляхів. Будемо у подальшому дивитися, як все складеться”, — сказав Кузьмінов.
1 квітня 2022 року Верховна рада ухвалила розміри грошової винагороди за добровільно передану ЗСУ придатну для застосування російську бойову техніку.
За бойовий літак (винищувальної та штурмової авіації) встановлена нагорода у 1 000 000 доларів, таку ж суму можна отримати за корабель І або 2 рангу; по 500 тисяч виплачуватимуть за бойовий вертоліт та корабель 3 або 4 рангу. За реактивні системи залпового вогню — від 25 000 до 35 000 доларів; танк або “самоходка” — 100 000.
За бойові машини піхоти (десанту), бронетранспортери, броньовані розвідувально-дозорні машини даватимуть по 50 000 доларів, за військовий автомобіль (вантажний, спеціалізований), тягачі, військові інженерні машини розвідки, розмінування, мінного загородження, мостоукладчики, машини для розгородження, прокладання шляхів, для здійснення землерийних робіт або для подолання водних перешкод виплачуватимуть по 10 000 доларів.
Раніше стало відомо, що під час спецопераці “Синиця” на один з аеродромів України приземлився російський гелікоптер Мі-8, а екіпаж здався в полон українським військовим.
Джерело