Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу наближає навчання у стінах ВНЗ до міжнародного, європейського рівня. Свідченням цього є участь у проєктах та ініціативах із закордонними університетами. На базі ІФНТУНГ діє спільна освітня програма “Інформаційні технології для сталого розвитку енергетики” з британськими колегами університету London South Bank University, після закінчення якої студенти отримують два дипломи. Програма дозволяє бути гнучкими у подальшому виборі кар’єри й отримати необхідний багаж знань, щоб реалізувати себе у широкому спектрі галузі. Про особливості освітньої програми подвійних дипломів у ІФНТУНГ, хто і як може вступити на неї, про перспективи та навчання розповів Правді.іф координатор освітньої програми Мар’ян Слабінога. Розкажіть більше про освітню програму, яку Ви очолюєте та програму подвійних дипломів
Програма подвійних дипломів була започаткована як виклик часу в кінці 2022 року. Ми готували проєкт цієї програми із британцями, колегами університету London South Bank University. Раніше співпрацювали з ними у кількох напрямках, зокрема дослідницьких. І тепер випала нагода реалізувати разом освітню програму “Інформаційні технології для сталого розвитку енергетики”.
На той момент почалися перші атаки на енергетичну інфраструктуру країни. Однак і без того питання було актуальним, тому що був запит на фахівців IT від галузі енергетики: тобто брак людей, які вміють застосовувати цифрові технології, програмні засоби різного роду і розробляти їх, щоб розв’язувати задачі енергетики.
Важливо також, що й IT галузь потребує специфічних нішових експертиз, і галузь енергетики — одна із найперспективніших. Оскільки в нашому суспільстві все прямує до “зеленої” енергетики, енергетичної стійкості, тому нам це видалось хорошим викликом. Все також склалось і в локальному плані. Відомо, що Івано-Франківськ є доволі серйозним містом в активності IT індустрії в Україні. І з іншої сторони — у нас є університет та експертиза в енергетиці всіх інститутів, не залежно від їх спеціалізації.
Отримали фінансування на її заснування та вже у квітні 2023 року пройшли процедуру валідації, тобто програма була визнана такою, котра відповідає стандартам якості вищої освіти Великобританії. Тоді стартувало навчання першого набору студентів, які вже у січні 2025 року отримали подвійні дипломи. Паралельно розпочали й успішно пройшли процедуру міжнародної акредитації ZEvA за сприяння ініціативи Twinning, і отримали цю акредитацію до 2032 року.
Цьогоріч відбувся перший випуск магістрів за Вашою освітньою програмою і наразі ще один курс проходить навчання. Розкажіть про це
Перший випуск магістрів був доволі урочистий, на який завітав заступник міністра освіти й науки України Михайло Винницький. Така символічність полягає у першості нашого університету під час проходження акредитації програми та те, що ІФНТУНГ виявився серед шести обраних закладів вищої освіти країни, які стартували за пілотним проєктом програми подвійних дипломів. А Михайло Винницький виступив амбасадором в українському уряді ініціатив Тwinning і підтримував на всіх етапах становлення програми.
На першому наборі навчалось небагато студентів, мали вісім випускників. Однак, завдяки поширенню інформації про цю програму, на другому наборі є вже 24 студенти. Структурно їх навчання складається з трьох семестрів, на останньому з яких готуються до складання магістерських робіт та випуску у січні 2026 року.
Які майбутні перспективи у випускників цієї освітньої програми та як діє програма подвійних дипломів?
Програма подвійних дипломів передбачає, що навчання відбувається (і це було умовою на 2022 рік з огляду на повномасштабне вторгнення) повністю на базі ІФНТУНГ.
Викладацький склад залучений з чотирьох інститутів нашого вишу, оскільки програма курсу дозволяла поєднати різні дисципліни. Тут і IT, і частина енергетичного менеджменту, і економіка та управління в енергетиці. Але закріплена програма документально за кафедрою Інженерії програмного забезпечення.
Пропонуємо широкий спектр дисциплін: фронтент-, бекенд-розробка, застосування штучного інтелекту, 3-D моделювання, геоінформаційні системи, дизайн, математичне моделювання тощо. Частину дисциплін студенти обирають на свій розсуд із запропонованих. Ми підібрали сильну команду фахівців, котрі на належному рівні володіють англійською мовою (рівень В2 і вище). Британські колеги також долучаються до навчального процесу: зокрема перевіряють роботи, рецензуватимуть магістерські роботи, проводять гостьові лекції.
Новизною є те, що цьогоріч дві наші студентки з програми відвідають Велику Британію, долучаться до навчання у літній школі з питань сталого розвитку економіки. Для цієї поїздки готуються документи.
Якщо говорити про можливості на майбутнє, то всі наші студенти на момент випуску були вже працевлаштовані за спеціальністю: в галузі IT або в галузі енергетики. Це свідчить про їхній свідомий вибір. Адже навчались люди, котрі якоюсь мірою кар’єрно відбулись. Наразі також більшість здобувачів вищої освіти прийшли на навчання з освітою бакалавра. Безперечно, великим досягненням на програмі є навчання студентів англійською мовою, що підіймає їх рівень на вищий щабель.
Хороші перспективи проявились і на акредитації програми, котра передбачає зустріч із потенційними роботодавцями. Присутніми були представники різних зацікавлених у фахівцях організації, зокрема: Прикарпаттяобленерго, компанії з відновлювальної енергетики та IT.
Які особливості цьогорічного вступу. Хто та на яких умовах може поступити на навчання?
Вступ зараз відбувається на магістратуру, оскільки це спеціальність Інформаційно-вимірювальні технології, вона не вимагає іспиту ЄФВВ (єдиного фахового вступного іспиту), а обов’язковим для всіх магістрів є здача ЄВІ та фахового внутрішнього іспиту англійською мовою. Це стосується абітурієнтів, котрі хочуть вступати після четвертого курсу. Магістри ж для здобуття другої вищої освіти проходитимуть внутрішній іспит з англійської мови й фаховий екзамен у стінах університету.
Грантодавці програми дуже вболівають за її сталість і намагаються зробити фінансово незалежною. Тобто, минулого року навчання оплачувалось ними у повному розмірі обсягом 25 місць. Цього року ми виграли грант на продовження — і 30 місць оплачуватимуть британську сторону.
Щоб студенти могли навчатись безплатно і в ІФНТУНГ — ми подали заявку у Міністерство освіти й науки України на державні місця. Орієнтуємось близько на десять місць. Також розглядаються стипендії роботодавців найкращим студентам, які вступлять, але не пройдуть на бюджет. Контрактне ж навчання за рік вартуватиме 39 тисяч гривень.
Які плани стосовно Вашої освітньої програми на найближче майбутнє?
Плануємо більше залучати у програму британську частину. Намагаємось все ж немало часу приділяти комунікації студентів і менторів Великої Британії. Однак в умовах війни такий процес мінімізувався. Це погано. Але є й позитивний нюанс — він дає змогу знизити таким чином ціну за навчання для наших студентів.
Ми й надалі продовжуємо працювати над додатковими грантовими угодами та ініціативами для залучення гостьових лекторів. Наші студенти беруть активну участь у літніх школах, певних міжнародних проєктах. Наразі готують роботу на конкурс студентських робіт в рамках IVI Summit в Мейнуті (Ірландія), у взаємодії з Innovation Value Institute, з яким уже налагодилась добра співпраця.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Ухвалили рішення: до ІФНТУНГ приєднали Донбаську академію будівництва й архітектури
Енергетична підтримка: ІФНТУНГ отримав сонячну електростанцію від німецького волонтера (ФОТО)
ІФНТУНГ долучився до формування тарифної політики в розподілі природного газу