Фото з відкритих джерел
0 Яніна Мурдза30 січня 2024, 14:01
Апеляційний суд підтвердив зобов’язання Полтавського гірничо-збагачувального комбінату щодо порук на майже 125 млн доларів, що становить 4,7 млрд грн.
Про це стало відомо з біржового повідомлення групи компаній Ferrexpo від 29 січня.
Полтавський ГЗК отримав позов на суму 4,7 млрд грн щодо оскаржених порук за кредитами банку «Фінанси та кредит», що належить Костянтину Жеваго.
Справа банку «Фінанси та кредит»
З 2015 року банк перебуває в стані припинення після оголошення установи неплатоспроможною Національним банком України. Цей банк був основним для трансакцій Ferrexpo.
У 2015 році Національний банк кредитував «Фінанси та кредит» на 7 млрд грн. Костянтин Жеваго мав докапіталізувати банк й врятувати, але замість цього банк видав кредити на 2 млрд грн за короткий період.
У 2019 році Нацбанк оголошував, що розпочинає примусове стягнення з Жеваго 1,5 млрд грн в рахунок погашення заборгованості банку за раніше наданими кредитами рефінансування.
На той час загальний обсяг заборгованості банку «Фінанси та Кредит» перед Нацбанком за усіма кредитами рефінансування складав 6,6 млрд грн.
Костянтина Жеваго підозрюють у розтраті 113 млн доларів зі збанкрутілого банку «Фінанси та Кредит». Мільярдер контролює компанію Ferrexpo, якій належить Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат.
Торік стало відомо, що 113 млн доларів на рахунках Костянтина Жеваго планували повернути в Україну.
Гроші арештували у 2022 році на підставі ухвали Печерського районного суду Києва. Компетентні органи Швейцарської Конфедерації повідомили ДБР про те, що сума активів на заморожених рахунках перевищує 113 млн доларів США.
Суди щодо порук за кредитами банку Жеваго
7 грудня 2022 року Полтавський ГЗК отримав вимогу на суму 4,7 млрд грн щодо оскаржених поручительств за кредитами банку «Фінанси та кредит». За інформацією Ferrexpo, позивач стверджує, що він набув прав за певними кредитними договорами, а ГЗК надав поручительства для забезпечення виконання цих зобов’язань.
9 серпня 2023 року суд першої інстанції виніс рішення на користь позивача. Полтавський ГЗК подав апеляцію, проте програв її, і нині має намір оскаржувати рішення апеляційного суду до Верховного Суду.
Майновим поручителем за зобов’язаннями банку «Фінанси та Кредит» перед Нацбанком за кредитами рефінансування була Білоцерківська ТЕЦ. Її забрали в Костянтина Жеваго за борги, а на початку грудня 2023 року теплоелектроцентраль придбала Білоцерківська міська рада на Київщині. Місцева влада запропонувала за підприємство понад 298 млн грн.
Інші судові справи щодо Полтавського ГЗК
Нагадаємо, що керівництво Полтавського ГЗК підозрюють у налагодженні схеми продажу щебеню без ліцензії зі збитками держави в понад 150 млрд грн.
За даними правоохоронців, підприємство обробляло й продавало утворені в процесі видобутку залізної руди відходи. Проте без дозволу їх мали складати у спеціальні сховища. Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат мав ліцензію тільки на видобування залізистих кварцитів. Однак підприємство обробляло їх, а отриманий щебінь різних фракцій продавали.