У Чернівцях на вулиці Шептицького, 7 відновили будівництво. Під час робіт там обвалилися стінки п’ятиметрового котловану, який вирили понад рік тому. Забудовник каже, це сталося, бо котлован не залили бетоном одразу – через припис Міністерства культури про припинення будівництва будівельних робіт до літа цього року не проводили. Їх відновили після змін у законодавстві. Суспільне Чернівці розповідає, яка ситуація на будівництві та чому роботи продовжують попри припис Мінкульту.
Чому котлован обвалився
Котлован викопали під будівництво багатоквартирних будинків з підземним паркінгом та спортивного майданчика на вулиці Шептицького, 7 понад рік тому. Директор колективного проєктно-кошторисного бюро побуту Ярослав Бляхарський у коментарі Суспільному розповів, тоді припис Мінкульту виконали, а котлован огородили.
“Ми замовили технічний висновок у двох експертів. Обидва вказали, що залишати котлован у такому стані небезпечно для будинків навколо та проїзної частини. Ми мали розпорядження заступника міського голови, що можемо виконати аварійні роботи: перенесли огорожу трохи далі, обмеживши рух частиною дороги, також зробили пологішим котлован. Законсервували об’єкт”, – каже Бляхарський.
На будівництві обвалилися стінки котловану. Джерело: facebook/Тетяна Шепелько
За словами забудовника, котлован обвалився, бо його не відразу залили бетоном. Коли на об’єкті відновили будівництво, то стінка котловану почала обвалюватися.
“Котлован був виритий, він перезимував, а у нас є роботи по плану. Необхідно було покласти першу плиту фундаменту, на якій буде будівництво всього об’єкта. Опісля мали встановити підпірну стінку з боку тієї стіни котловану, яка обвалилася. Але вона не витримала через час. Почала обвалюватися вже в процесі будівництва”, – каже Бляхарський.
Заступниця начальника міської Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Наталя Сірман розповіла, комісію у міській раді не створюватимуть, бо обвал не шкодить прилеглим будинкам. Водночас є потреба його укріпити.
Котлован на Шептицького, 7. Фото: Суспільне ЧернівціФото: Суспільне Чернівці
Чому відновили будівництво
Будівництво на Шептицького, 7 відновили влітку. Бляхарський каже, зробили це, бо дія припису Мінкульту сьогодні нечинна через зміни у законодавстві. Йдеться про зміни до Закону України “Про охорону культурної спадщини”, які почали діяти у січні цього року.
Юристка Людмила Янчук розповіла Суспільному, ці зміни скасовують обов’язковість дозволів від Міністерства культури на проведення будівельних робіт в центрі міста та на об’єктах, які мають історичне значення.
“Є така прогалина у праві, яка надає дозвіл усім будівельним компаніям починати будівництво без отримання дозволів. Мінкульт не може заборонити це. Фактично, дія припису означає, що людей, які його не виконують, можна притягнути до відповідальності, а будівництво зупинити. Однак це не заважає забудовнику змінити документацію й почати інше будівництво, на яке припис не буде поширюватися”, – каже юристка.
Бляхарський каже, цьогоріч фірма не вносила змін до будівельної документації, втім змінили підрядника – ним стала фірма ТОВ “Смеречина”. Торік у вересні у Мінкульті видали два приписи про припинення будівництва: забудовнику та тодішньому генеральному підряднику – компанії “Грейп 2002”. У відповідь на запит Суспільного від 31 липня у міністерстві повідомили, що через зміни у законодавстві, відсутні підстави для надання приписів до нового генерального підрядника. При цьому припис замовнику чинний.
Відповідь Мінкульту на запит Суспільного. Фото: Суспільне Чернівці
Наразі замовник планує продовжувати будівництво багатоквартирних будинків. На об’єкті залили котлован бетоном і почали будівництво підпірної стінки. Ці роботи планують завершити впродовж місяця.
Фото: Суспільне Чернівці
Що відомо про будівництво на Шептицького
- 26 січня депутати міськради проголосували за поновлення договору оренди землі замовнику будівництва на вулиці Шептицького, 7. Оренду продовжили на три роки.
- 14 вересня стало відомо, що у Міністерстві культури не надавали дозвіл на проведення будь-яких робіт на вулиці Шептицького, 7. Також до міністерства не надходили звернення та листи щодо видачі дозволів на проведення будь-яких робіт від підрядника, проєктувальника та замовника, які вказані на стенді будівництва.
- У коментарі Суспільному керівник юридичного управління міськради Сергій Венгринюк казав, що забудовник звертався до Міністерства культури у 2018 році, але не отримав звідти ані погоджень, ані відмови. Відтак забудовник подав до суду і виграв, оскільки суд виходив з принципу мовчазної згоди.
- 22 вересня замовник призупинив будівництво, а також надіслав у Мінкульт документи з проханням надати дозвіл на будівництво.
- 12 вересня мешканці будинків на вулиці Шептицького виходили на пікет проти будівництва двоповерхівок на Шептицького, 7. Вимагали у міської ради та Міністерства культури заборонити зведення будинків.
- У 2007 році виконавчий комітет ухвалив рішення здати в оренду ділянку на Шептицького, 7, де розташовувався майданчик для занять спортом учнів трьох навчальних закладів. Спершу в проєкт забудовника передбачалась реконструкція існуючої споруди проєктно-кошторисного бюро.
- Згодом інвестору вдалось розширити земельну ділянку до 15 сотих, на проєкті забудови з’явилось вже два об`єкти: це колишня триповерхова будівля проєктно-кошторисного бюро побуту, а також будівля у сім поверхів з підземним паркінгом на території колишнього майданчика.