Сьогодні, 29 серпня, збірна України з хокею матчем проти Франції розпочне свій шлях на фінальному етапі кваліфікації на Олімпійські ігри-2026 в Мілані та Кортіні-д’Ампеццо.
Розповідаємо, як влаштований відбірковий турнір, хто буде нашими суперниками та які шанси синьо-жовтих вдруге в історії дістатися Олімпіади.
Як влаштований відбір на Олімпійські ігри?
У чоловічому фінальному турнірі Олімпіади традиційно беруть участь 12 команд, які колись ділили на дві групи по шість, але з 2010 року стали розділяти на три по чотири. При цьому дев’ять учасників потрапляють туди без відбору – господарі ігор та вісім найкращих збірних світового рейтингу на момент закінчення ЧС, що відбувся за три роки до ОІ, у цьому випадку 2023-го. Три путівки, що залишилися, розігруються в довгій і складній кваліфікації, що складається з декількох етапів.
У першому раунді мали стартувати десять команд із самих низів рейтингу IIHF, які були б розділені на дві групи по п’ять, і переможець кожного з квінтетів виходив би до другого. Але цього разу перший раунд скасували, і відправили брати участь у другому одразу чотири команди з цієї десятки: Китайський Тайбей, Таїланд, Південну Африку та Грузію.
У другому раунді до четвірки з першого, що не відбувся, приєдналася наступна група з восьми команд. 12 збірних поділили на три групи по чотири, і переможець кожного з квартетів вирушив до третього раунду. Цими переможцями стали Естонія, Іспанія та Сербія.
У третьому раунді до тих, хто вижив на попередньому етапі, приєдналася наступна вісімка команд, серед яких і Україна. Система все та ж: три групи по чотири, а переможець кожної з груп виходить у фінальну кваліфікацію, де на нього вже чекають три майбутні суперники з квартету з найвищими рейтингами з усіх, хто відбирається на Олімпіаду.
Переможці груп фінальних кваліфікаційних турнірів, що стартують сьогодні, отримають свої вистраждані путівки на Ігри в Італії, а враховуючи високу ймовірність усунення Росії на ліцензію, можливо, зможе розраховувати і найкраща друга команда з усіх трьох груп.
Як виступили на минулому етапі?
Суперниками збірної України на попередньому етапі були команди Південної Кореї, Польщі та Естонії. Головними фаворитами у боротьбі за єдину путівку далі, звісно, вважалися поляки, які цього року виступали в елітному дивізіоні ЧС.
Однак Україна зуміла здивувати: впевнено вигравши перший поєдинок проти Кореї (4:0), у грі з Польщею наша команда, двічі відіграючись під час зустрічі, довела справу до нічиєї 2:2 та серії булітів, у якій і вирвала сенсаційну перемогу.
Після цього залишалося лише виграти в заключному поєдинку збірну Естонії, і синьо-жовті, змусивши нас трохи понервуватись, все ж таки зробили це (5:3) і наблизилися до олімпійських ігор на відстань останнього кроку, потрапивши у фінальний раунд, де наша країна не була представлена з відбору на Оліміпаду-2010.
Хто наші суперники тепер?
Усі суперники збірної України на заключному етапі кваліфікації – представники елітного дивізіону ЧС, і це, мабуть, головне, що треба розуміти при оцінці наших шансів та перспектив поборотися в цій групі хоч за щось. На останній світовій першості Франція досить спокійно зберегла своє місце серед найкращих, залишивши за спиною Польщу, а Латвія взагалі боролася за плей-оф, але все ж таки програла боротьбу за цю путівку збірній Словаччини.
Найдоступнішою метою тут виглядає Словенія, яка зуміла у важкій боротьбі за друге місце дивізіону 1А випередити Італію та Румунію, проте рівень цього суперника для нас досить високий.
В очних зустрічах з кожним з суперників нам, зрозуміло, завжди було важко. Францію збірна України востаннє обігравала на міжнародному турнірі 2007-го року (4:1), а на рівні ЧС – ще далекого 2004-го (6:2), у раунді для невдах попереднього етапу. Після цього було шість поразок поспіль у різних міжнародних турнірах, остання з яких сталася у грудні 2022-го (0:3).
З Латвією Україна останнім часом грає успішніше: у двох спарингах минулого року здобули дві перемоги – 6:3 та 10:1. Але нехай цей факт не вводить нікого в оману: в офіційних матчах бронзовий призер ЧС-2023 гратиме зовсім інакше і, зрозуміло, основним складом.
Зі словенцями останні зустрічі України виходили досить бойовими, але складалися на користь нашого суперника: на міжнародному турнірі в Угорщині минулого року поступилися 4:5, перед цим програвали 1:2 та 2:3, а перемогти цю команду востаннє вдавалося ще далекого 2002 року (5:0).
Як збірна України виступала на Олімпіадах?
За всю свою історію збірна України з хокею відчула смак Олімпійських ігор лише один раз – у Солт-Лейк-Сіті-2002. Тоді синьо-жовті зуміли подолати два етапи відбору та вийти у попередній турнір ОІ, де, на жаль, поступилися першим місцем у групі команді Білорусі та не пробилися у фінальну вісімку та плей-оф.
Звичайно, зараз подібні досягнення здаються чимось фантастичним і абсолютно недоступним, проте лише факт виходу у фінальний етап кваліфікації – дуже хороший результат для сьогоднішніх реалій, і тепер наша команда боротиметься за свою честь і герб на грудях, а нам залишається лише побажати їй удачі у цій боротьбі.
Розклад матчів збірної України на фінальному етапі кваліфікації ОІ-2026:
Четвер, 29 серпня, о 16:00. Франція – Україна
П’ятниця, 30 серпня, о 20:00. Україна – Латвія
Неділя, 1 вересня, о 13:00. Словенія – Україна
Михайло Цирук спеціально для ХSPORT.ua
У матеріалі використано фото Getty images, IIHF